Víťaz Supertriedy 2012/2013 – Expedícia za hranice Supertriedy.

Tento školský rok som s mojou triedou – 8.D – začala výnimočne. Zúčastnili sme sa expedície, ktorú sme vyhrali  v celoslovenskej súťaži Supertrieda 2012. Darovalo nám ju Štúdio zážitku – Outward Bound Slovensko, ktoré sídli v Bratislave.

Veľmi sme sa na ňu tešili, aj keď sme si celkom nevedeli predstaviť, o čo vlastne ide, čo bude jej náplňou. Niektorí po čase priznali i obavy, či zvládnu záťaž, nepohodlie… Cez „jednoduché“ činnosti: rozdelenie do tímov, naplánovanie úloh, nakúpenie potravín, správne balenie batohu, turistiku, založenie tábora, rozloženie ohňa, stavanie celty, označenie „toaliet“, varenie…sme sa naladili na kolektív, utužili v ňom vzťahy, nastavili spoločné – nové – pravidlá fungovania v triede, sme k sebe otvorenejší, poznali možnosť zmeniť  životný štýl, získali sme nový rozmer sebapoznania. Mali sme viac času na spoločné rozhovory. Prekonávali sme nielen prírodné prekážky, ale hlavne sami seba! Prekročili svoje osobné hranice. Mnohí z nás netušili, čo dokážu. Akoby sa nám počas týchto troch dní „otvorili“ oči.

Kristína: Doma sme si  uvedomili, v čom sme sa zdokonalili, čo všetko sme zažili. Všetci sme boli šťastní, že vidíme teplú vodu, mäkkú posteľ, toalety. Ja sama som sa o sebe dozvedela, že viem byť dosť silná, zvládnem dlhú túru. Dokázala som sa viac zblížiť so spolužiakmi. Vyskúšali sme si súdržnosť na vlastnej koži. Veľa sme sa poučili. Kolektív sa ešte viac utužil.

Šimon: Dávno som nebol tak rád späť doma! Aj keď, týmto trom dňom sa len tak nič nevyrovná. Spoznal som nových i dávno poznaných ľudí, aj seba…

Simona: Túto trojdňovú „rodinu“ by som si rada zopakovala. Človek si uvedomil, akých má úžasných priateľov. A hlavne, v akom luxuse žije.

Jakub: Počas týchto troch dní som sa o sebe veľa dozvedel. A tiež o svojich spolužiakoch, čo dokážu, že nie sú takí leniví a dokážu ísť aj s ťažkým batohom na chrbte.

Janka: Prežili sme dni v prekrásnom prostredí. Zbavila som sa strachu z výšok. Získala veľa skúseností, krásne zážitky. Navzájom sme sa spoznali v nových situáciách. Dokonca sa viem viac otvoriť vo vzťahu k iným.  Tie chvíle boli naozaj úžasné.

Monika: Zažili sme spolu dni, ktoré boli naozaj krásne a užili sme si ich naplno. Zistila som, že sa viem voči iným otvoriť, hovoriť o svojich pocitoch. Bolo mi ľúto, keď sme sa museli v stredu s celou partiou rozlúčiť. Nikdy na túto expedíciu nezabudnem!

Dominika: Spoznali sme nových ľudí i sami seba. Zistili, čo znamená žiť v prírode. Určite sa to každému páčilo a odchádzal hlavne s pozitívnymi spomienkami. Pretože byť s takými skvelými a skúsenými ľuďmi je skutočne veľmi krásny zážitok, na ktorý sa v žiadnom prípade nedá zabudnúť. Získala som nové skúsenosti, zahnala strach, prekonala som samu seba, viac som sa iným otvorila. Spoznala som sa v situáciách, ktoré som doteraz nemala možnosť zažiť. Spoznala som nových ľudí a lepšie  tých, s ktorými som už  7 rokov.

Adam: Táto akcia bola výborná! Lepšie som sa skamarátil s ostatnými. Príroda bola krásna. Tu som si uvedomil, že mám na viac a život bude zas o percento lepší.

Dalibor: Expedícia mi dala do života veľa pozitívneho. Vďaka nočným hliadkam pri ohni som sa prestal báť tmy a do mojej izby môžem vkročiť aj bez zapnutia svetla, za to som veľmi vďačný. Bol to môj dlhoročný problém. Ďalším plusom bolo spoznanie mojich spolužiakov v nových situáciách: strach, vyčerpanosť, hlad či dokonca stres, podľa toho môžem zareagovať v podobnej situácii vhodným spôsobom. Spoznal som okolitú prírodu, prekonal samého seba. Čo viac si človek môže priať…

Na záver by som sa chcela poďakovať tým, čo pre nás celú expedíciu pripravili, boli s nami celý čas a užili si s nami príjemné i tie ťažšie chvíle – Ivetke Šimončičovej, Gery Lovászovi , Janči Odzganovi, Braňovi Andreanskemu. Boli ste superskvelý ! Ďakujeme.

A vám ostatným prajeme zažiť niečo podobné. Nebudete ľutovať!

 Ivana Lukácsová, Bytča

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: