Každý rok sa deti pýtajú, či sa zase zapojíme do projektu.

2.miesto-ZS VitanovaKeď som sa prvýkrát v roku 2006 dozvedela o Supertriede, hneď ma myšlienka zapojiť sa do tohto projektu s mojou triedou oslovila. Odvtedy sa každoročne zapájam so svojou triedou, nielen preto, že hneď na začiatku sme boli úspešní, získali sme s programom Inšpektor (http://www.youtube.com/watch?v=KIRIpoQscSg) v Bratislave 2. miesto, ale hlavne pre myšlienku tohto projektu. Na príprave, realizácii programu pracuje celá trieda, čo je jedinečnosťou tohto projektu.

Ako dlhoročná učiteľka prvého stupňa ZŠ, viem, že v triede sú rôzne deti, s rozličnými schopnosťami. Niektoré sú vodcovské typy, suverénne, nemajú problém vystupovať pred verejnosťou, no iné sú v úzadí, bojazlivejšie, nechcú sa samostatne prejavovať. A práve pri tomto projekte sa môže realizovať každý jednotlivec triedy, či už prípravou kulís, spoločným vystúpením a každý má možnosť zažiť pocit úspechu na javisku. Zároveň sa v triede upevňujú vzťahy medzi deťmi, zlepšuje sa správanie, pretože účasť na projekte je podmienená súdržnosťou triedy, spoluprácou medzi nimi.  Úspech môžu dosiahnuť jedine tak, že budú spolupracovať.

Hladovka5-víťazi.5Tento projekt zároveň zlepšuje spoluprácu aj s rodičmi, pretože na prvom stupni si neviem predstaviť realizáciu bez ich pomoci. Zapájajú sa do pomoci pri tvorbe kostýmov, zabezpečovania dopravy, či už na oblastné kolá do Martina alebo celoslovenské do Bratislavy. Zároveň vidia ako sa prejavujú ich deti pri práci na tomto projekte.

Poznatky z našich ciest, či už do Martina alebo Bratislavy môžem ďalej využívať aj na predmetoch ako je prvouka, či vlastiveda. Deti si oveľa viacej zapamätajú z prežitého, akoby sme si napr. o Bratislave len rozprávali.

Vďaka tomuto projektu a našim úspechom v ňom, mali žiaci našej školy v roku 2011 možnosť zažiť aj krásne dni vo Wilheringu v Rakúsku na stretnutí mládeže. Svojim správaním a šikovnosťou dievčat zo skupiny Alibabky si získali srdcia domácich obyvateľov.

Aj keď nie sme vždy úspešní na oblastnom kole, nie vždy nám všetko vyjde podľa našich predstáv, každý rok sa deti pýtajú, či sa zase zapojíme do projektu. Pre mňa je to určite práca navyše, ale rozžiarené očká mojich detí stoja zato.

Posledné dva roky mám v triede dve integrované deti. Evička je na vozíku a Tadeáško s telesným postihnutím. Veľmi som zvažovala ako ich zapojiť , a práve tu sa mi otvorili oveľa väčšie možností spolupráce, pomoci medzi deťmi, ako na hodine. Deti sa museli správať ohľaduplnejšie, pomáhať pri presune Evičky, či niečo rýchlo podať a podobne. A Evička s Tadeáškom sa im odmeňovali svojimi krásnymi úsmevmi. Verím, že im táto spolupráca vydrží až do 9. triedy. A už toto je veľká výhra.

PaedDr. Darina Jurčiová    ZŠ s MŠ Vitanová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: